Jdi na obsah Jdi na menu
 


Crepello

12. 4. 2007

Příběh:
Crepella, odchovance sira Victora Sassoona, přivezli do stájí slavného trenéra Noela Murlesse jako ročka koncem roku 1955. Od samého začátku bylo zřejmé, že hříbě čeká skvělá budoucnost...

Jeho matka Crepuscule běžela pouze 4x a vyhrála jenom jeden bezvýznamný dostih, jenže v chovu se prosadila naprosto výtečně. Hned první dvě hříbata se stala klasickými vítězi, jedním z nich byl i Crepello, syn železného vytrvalce vysokých kvalit, Donatella II.

Crepello byl pěkný, 163 cm vysoký ryzák, statný, s krátkým krkem, silný na pohled i pod sedlem. Byl velmi snadno ovladatelný, rychle a dobře reagoval na všechny pokyny a od začátku ohromoval rychlostí při pracovních galopech.

Vážný trénink Crepella začal začátkem sezóny 1956. Podle původu se od Crepella očekávala vytrvalost, nadějí pro derby nebyl, i když ho majitel do derby hned po narození pro jistotu (a moudře) přihlásil.

Trenér měl s Crepellem snadnou práci až na to, že bylo proč se bát o jeho šlachy na předních nohou. Jakmile by šlachy začaly zlobit, byl by konec hřebcovy kariéry. Proto kůň celý svůj život nosil na předních nohou speciální chrániče, takzvané "newmarketské holínky", ušité na míru z měkké kůže. Ty se nikdy nesnímaly, jen se po každé práci vyhrnovaly, aby se zpod nich mohly odstranit nečistoty.

Trenér Murless se rozhodl, že Crepella nechá běžet již v červnu a přihlásil ho na Královský Ascot do Windsor Castle Stakes na 5 furlongů (cca 1000 m). Žokej Piggott měl za úkol koně šetřit, přesto však doběhl druhý, těsně za vítězem Fulferem. Piggott po dostihu řekl, že kůň měl na vítězství, přesto však je dobře, že ho šetřil. Murless se po dostihu rozhodl dopřát koni odpočinek a nechal ho jako dvouletého znovu běžet až v září v Middle Park Stakes v Newmarketu. Tam se Crepello střetl s výkvětem dvouletých a skončil jako čtvrtý za Pipe of Peace. Přesto toto umístění nebylo zklamáním, protože konkurence byla opravdu silná a odstupy mezi prvními čtyřmi koňmi minimální. Crepello pak opět odpočíval až do 1. listopadu, kdy startoval v Newmarketu v Dewhurst Stakes. I když zvítězil o délku před Doutellem, přesto stále nebudil nadšení. Piggott o Crepellovi tvrdil, že je trochu líný a jakmile se dostane do čela, prostě se přestane namáhat. Trenér však byl spokojený a během zimního odpočinku se soustředil na to, aby měl na příští sezonu hřebec nohy v pořádku.

První Crepellův start následující sezony se konal v Newmarketu začátkem května. Jednalo se o 2000 Guineas a Crepello před nimi neabsolvoval žádný přípravný dostih. Běhal pouze doma galopy s dalšími dvěma tříletými a jedním výtečným čtyřletým koněm. Přesto však Murless věřil že v 2000 Guineas vše dobře dopadne. A také se tak stalo, i když dostih nebyl bez problémů. Obtíže začaly už při startu, protože Crepello měl nevýhodně vylosované pořadí na vnější straně dráhy. Pak také mezi soupeři byli vynikající koně, jako Pipe of Peace a Francouz Tyrone. Nepříjemné byly i 2 nepovedené starty. Po startu zůstal Lester Piggott s Crepellem vzadu, aby vyřešil špatnou startovací pozici. Až asi 500 metrů před cílem koně pobídl a prošel polem s neuvěřitelnou lehkostí. Jakmile se Crepello dostal do čela, zase polevil a bylo na žokejovi, aby odrážel útok Pipe of Peace a rychlého Quoruma. Všichni 3 koně prošli cílem v rozestupech půl délky a krátká hlava v pořadí Crepello, Quorum a Pipe of Peace. Tímto klasickým vítězstvím se Crepello okamžitě stal favoritem pro derby.

V derby startoval Crepello s takřka nevsaditelným kursem 6:4. V epsomském derby ho davy vítaly jako krále a on si také běžel pro korunu. Piggott ho nechal v první polovině dostihu jít na sedmé, osmé pozici. V tattenhamském oblouku běžel spolu s Briochem, Eudaemonem a Chevastridem. Dopředu šel až 2 fulongy přes cílem, a pak vyvinul tak neuvěřitelnou rychlost, že to až bralo dech. Zvítězil v čase 2:45,1, tedy jen o sekundu a necelou desetinu za Mahmoudovým rekordem z roku 1936. Našli se i kritici, kteří tvrdili, že Crepello neměl konkurenci, ale nebyla to pravda, protože např. druhý Ballymoss zvítězil mimo jiné v Irském derby, St.Leger a dalších prestižních dostizích a třetí doběhl Pipe of Peace. Dalšími plány pro tříletého Crepella bylo St.Leger a King George VI and Queen Elizabeth Stakes a zisk trojkoruny. Crepello byl skvělý v galopech a na King George jel jako favorit. Bohužel před dostihem začalo prešet, dráha se stala těžkou a trenér měl obavy a hřebcovy citlivé šlachy. Proto ho nakonec, hodinu před startem, škrtnul. Kůň se vrátil domů se zdravýma nohama a po krátkém odpočinku začala příprava na St.Leger. A právě při tréninku začal hřebec kulhat, šlacha byla přetažená a hrozilo nebezpečí, že praskne.

Dny rychlosti a slávy nenávratně minuly a Crepello odešel do chovu. Za celý svůj život běžel jen 5 dostihů, ale Piggott ho pokládal za jednoho z nejlepších koní, které kdy jezdil. Handicapeři Timeformu ho známkou 136 zařadili mezi největší koně století.

Jako chovný hřebec stál Crepello na Beach House Stud a stal se z něj výtečný plemeník. Vesměs dával lepší klisny než hřebce a proslavil se především jako otec matek. Získal titul Šampión plemeník ve Velké Británii roku 1969 a titul Šapmión otců matek v roce 1974. Crepello založil silnou větev velkých vytrvalců. Jeho velký vliv na rodokmeny předních anglických koní byl oceněn, když mu přisoudili status Chec-de-race v kategorii Professional.

Crepello uhynul roku 1974 ve věku 20 let.

    

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář