Jdi na obsah Jdi na menu
 


Detvan

12. 4. 2007

ObrazekPříběh:

Detvan se narodil v Napajedlích 3. února 1949 po otci Gravido z matky Diva. Byl to tmavý hnědák s nepravidelnou lysinou a oběma zadníma nohama nad spěnky nepravidelně bílýma. Byl středního rámce, v dobrém typu plnokrevného hřebce. Hlavu měl rovnou, oko výrazné a mírně rozkleslé uši. Tuto vlastnost zdědila řada jeho potomků. Měl delší, svalnatý krk, dlouhý a výrazný kohoutek, ve svém mládí dobrou horní linii, která ve stáří značně povolila. Byl hluboký v hrudi a v prsou široký. Na levé přední noze měl trvale zduřelý spěnkový kloub. Jeho chody byly lehké a ploché. Až do svého stáří si zachoval neobyčejně živý temperament, přitom však mírnou povahu.

Původ Detvanova otce Gradiva je školním příkladem příbuzenské plemenitby na významnou dceru St. Simona klisnu Festu, která se v původu Gradiva objevuje čtyřikrát ve IV. generaci. Významným předkem v celém rodokmenu Detvana je však sám St. Simon, který jen v jeho V. a VI. generaci se objevuje 9x. Otec Detvana, hřebec Gravido, se narodil v roce 1939 v německém hřebčíně Waldried. Kromě dvou startů v Hamburku a v Mnichově běhal v barvách rodného hřebčína na závodišti v Berlíně-Hopopegartenu. Jeho výkonnost byla výborná ve druhém a třetím roce. Ze 20 startů 8x zvítězil a 9x se umístil. Jako stín pronásledoval vynikajícího hřebce a později i výtečného plemeníka Ticino, kterého se mu podařilo v Union Rennen porazit. Z jeho vítězství jsou zvlášť cenná: Festa Rennen, Das Braune Band von Deutschland a Grosser Preis von Baden. Jeho úspěchy byly dosahovány na vytrvaleckých tratích od 2000 metrů výše. Detvanova matka, klisna Diva, byla napajedelského chovu po slavném hřebci hřebčína Simsonovi a z Francie importované Danaide. Na dostihové dráze startovala celkem 15x, z čehož 4x zvítězila a 7x se umístila. Významné bylo její třetí místo ve Velké jarní ceně, ale hlavně vítězství v derby v roce 1944. Za dlaších významných koní v původu Detvana jsou to: Graf Ferry (vítěz derby, Union Rennen a dalších 23 dostihů), Fervor (vítěz Henckel Rennen, St. Legeru), Ladylike (vítězka Preis der Diana, Openheim Rennen), Simson (maďarský St. Leger) a další. Ve svém původu po otcovské linii směřuje Detvan přes Bend Ora, Whalebone a Eclipse na Darley Arabiana.

Na dostihové dráze se ukázal Detvan velkým vytrvalcem, i když ve třech letech z jara vyhrál 2 dostihy na vzdálenost 1200 a 1400 m. Celkem ve 26 dostizích 8x vyhrál a 14x se umístil. Hned svůj první start v Simsonově ceně proměnil ve vítězství. Z dalších významných dostihů pak vítězí v St. Leger, Ceně vytrvalců a v mezinárodních dostizích Cena Moskvy, Velké středoevropské ceně a Ceně Varšavy. Z dostihů, kde se Detvan umístil, byla zvášť cenná: 2. místo v Grosser Preis der DDR a 3. místo ve Svatováclavské ceně, Československém derby, Velké květnové ceně, Velké červnové, polském derby a Velké středoevropské ceně při dalším startu v tomto dostihu.

Ve 4 letech opustil dostihovou dráhu a začala jeho krkolomá pouť plemeníka. Z počátku k němu nebyla velká důvěra a tak teprve v roce 1958 se dostává do svých rodných Napajedel. Zde působil 12 připouštěcích sezón a pak byl zapůjčen na 2 roky hřebčínu St. statku Mšeno - Veltrusy. Po návratu byl na podzim 1972 převeden do hřebčince v Tlumačově, kde poslední 3 roky působil na stanici hřebců ve Veselí na Moravě.

Postavení Detvana jako plemeníka nebylo lehké - v počátcích nedůvěra a později, když Detvan stál již v Napajedlích skutečnost, že vždy byl poněkud ve stínu Masise. Přesto dal řadu vynikajících potomků, ze kterých mimořádných výsledků dosáhli: Hviezda (z Hedy) - zvítězila v Ceně zimního favorita, Jarní ceně klisen, Podzimní ceně klisen a mezinárodním dostihu Ceně Prahy; Silver (ze Silvány) - zvítězil v Simsonově ceně, Ceně zimního favorita, Svatováclavské ceně, Československé ceně, Velké jarní ceně, Velké květnové ceně, Velké červnové ceně, Československém derby, Zlatém poháru Zemědělských novin, Ceně znárodnění a dalších 7 dostizích; Siesta (ze Silvány) - vítězka Geržova memoriálu, Československé ceny a St. Leger; Crapom (z Cranory) - zvítězil v Geržově memoriálu, Ceně zimního favorita, Velké květnové ceně, Čs. derby a 2x v Zlatém poháru Zemědělských novin; Libanon (z Libye) - vítěz Graf Henckel Mem., Preis der Stadt Wien, Sanros handicap a St. Leger. Z dalších Detvanových potomků dosáhli na dostihové dráze dobrých výsledků: Punc, Bytčan, Silex, Punč, Václav, Taxa, Jarmila a další. Dobré potomstvo dal především s dcerami Masise (Silver, Libanon, Silex, Siesta, Václav, Taxa).

    
Hodnocení
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář