Jdi na obsah Jdi na menu
 


Donnerhall

12. 4. 2007

ObrazekPříběh:

Tento hřebec se stal již za svého života legendou. Hned po narození (květen 1981) připravil svému chovateli Otto Gärtnerovi překvapení. Přestože oba jeho rodiče byli vraníci, narodil se jako tmavý ryzák. Po odstavu ho koupil Otto Schulte-Frohlinde do hřebčína Grönwohldhof. Ve dvou letech na körungu byl mladý hřebec nedotatečně vyvinutý a komisaři nerozeznali génia, který se v něm skrýval, a tak verdikt zněl pouze "körován". Prémie si posbírali jiní. Po devadesáti dnech přípravy na výkonnostní zkoušky v Adelheidsdorfu bylo jasné, že je Donnerhall jedním z nejlepších hřebců svého ročníku. Napjatě očekávali majitelé i chovatelé především výsledek parkuru. O tom, že hřebec zvítězí v jezditelnosti, nikdo nepochyboval. Ale pestré klády? Gerd Folkers, člen komise, vyjadřoval pochybnosti. Otto Gärtner ovšem "svému" hřebci věřil: "Ten neshodí ani jednu bariéru, vždyť je příbuzný s Deisterem." (Deister byl slavný parkurový kůň P. Schockemöhleho). Štěstí nebo vůle chovatele - Donnerhall zůstal bezchybný a celkově získal ve zkouškách druhé místo.

Radost nejen chovatele, ale i majitele byla obrovská. Panu Schulte-Frohlindemu padl tmavý ryzák do oka. Vyvinul se v nádherného koně a změnil působiště - odešel do drezúrního výcviku ke Karin a Herbertovi Rehbeinovým. Okamžitě se stal miláčkem stáje. Snadná jezditelnost a radost z učení, jednoduše od samého počátku koňská osobnost. Jeho kariéra strmě stoupala. V roce 1986 se stal vítězem slavné DLG-výstavy v Hannoveru, na níž tradičně soupeří zemští plemeníci z Celle a Warendorfu. Na jeho štítě zůstal i známý World Cup I. Stal se miláčkem publika. Jak říká jeho jezdkyně Karin Rehbein, Donnerhall miloval fandící publikum a jakýkoli vzruch snášel i přes své mládí s naprostým klidem. Učil se rychle. Přeskoky mu nedělaly problémy - vlastnost charakteristická i pro jeho potomky, snadno se podsazoval a aktivně pracoval zádí. Po dvou letech tréninku ovládl hřebec Grand Prix program. Ale než se Karin s Herbertem pro start v těžké třídě rozhodli, sbíral hřebec zkušenosti v soutěžích S a ST. Při prvním startu nemohl Donnerhalla nikdo přehlédnout, řehtal od pozdravu až do konce. Další den se mu již dařilo lépe, ohlásil se pouze po zastavení v X a pak se jíž cele soustředil na svou úlohu. Rychle začal chodit Grand Prix, k jeho přednostem patřil především prodloužený klus, piaf, pasáž a vznosný cval. Od počátku sbíral umístění. Na konci své kariéry se honosil 120 vítězstvími v těžkých soutěžích, z toho 37 Grand Prix, 16 v Grand Prix Special a 18 v Grand Prix kür. Stal se dvojnásobným mistrem světa, mistrem Evropy, mistrem Německa, zvítězil v drezúrním Derby a v západoevropské lize Světového poháru. Vydělal více než 630 tisíc marek.

Donnerhall se stejně jako ve sportu prosadil i v chovu. Do konce loňského roku bylo bylo körováno 77 jeho synů, 84 z jeho dcer bylo oceněno státní prémií a jeho 309 sportujících potomků vydělalo 1,32 miliónů marek. Jeho syn Don Primero vyhrál spolkový šampionát pětiletých drezúrních koní, později i Grand Prix Special a stejně jako jeho otec dal hříbata, která byla vydražena na aukci ve Vechtě za šestimístné sumy. Donnerschwee se stal nejdražším koněm všech svazových aukcí roku 1992 (220 ticíc DM) a je vítězem T drezúry. Donnerschlag byl mezinárodně úspěšný, je vítězem Grand Prix a jeho syn Dream of Heidelgerg je momentálně jedním z nejpopulárnějších plemeníků. Spolkový drezúrní šampionát 1992 se zapsal do análů jako Donnerhallův festival. Ve tříletých se jeho dcera Primavera umístila na třetím místě, ve čtyřletých zvítězil Davignon, druhá byla Deutsche Einheit, později prodaná za 420 tisíc marek do Holandska, kde s Adrie Gordijnem výborně sportovala pod jménem Donné. Zajímavostí je, že tato klisnička byla původně darem neměckému družstvu soutěží všestrannosti, které zvítězilo na olympiádě v Soulu. Tenkrát věnoval chovatel Otto Schulte-Frohlinde každému německému olympijskému vítězi hříbě. Pravý bratr Donné, Duntroon, byl vítězem výkonnostních zkoušek hřebců v Adelheidsdorfu, s Karin Rehbein chodil těžké drezúry a sama jezdkyně říká, že se ze všech koní nejvíce podobal svému slavnému otci.

Další hvězdou se stal plemenník Don Gregory, vítěz Grand Prix Kiel 1996, chovatelsky velmi úspěšný. Ovšem vlastní kapitolu v knize s nadpisem "Zakladatel hřebčí linie Donnerhall" již napsal i vraník De Niro. Stejně jako jeho otec byl druhý na na výkonnostních zkouškách a zvítězil v jezditelnosti. V sedmi letech vyhrál Grand Prix a loni jako osmiletý přidal i vítězství v Grand Prix Special a v německém šampionátu profesionálních drezúrních jezdců s Dolfem-Dietramem Kellerem. V chovu je nesmírně populární.

Bezpochyby byl Donnerhall nejvýznamenějším drezúrním hřebcem současnosti. Jeden z těch, o kterých se bude mluvit ještě v roce 2050. Bez ohledu na to, kterým směrem se jezdecký sport bude ubírat, hřebce, jako byl Donnerhall, bude svět koňařů vždy potřebovat. Donnerhall uhynul přes veškerou veterinární pomoc na akutní otravu střev 14. ledna 2002.

    
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář