Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fatma

12. 4. 2007

Příběh:

Během distanční jízdy Vídeň - Berlín v roce 1892 překonala 11-letá klisna Fatma pod svým jezdcem c.k. jezdeckým kapitánem Maxem Hallerem za 4 dny (od 2. do 5. října) 586 km. Při celkovém čase jízdy - 53 hodinách a 13 minutách a průměrné rychlosti 10,9 km/hod. představoval denní výkon dvojice 150 km!

Fatma se narodila 14. dubna 1881 ve Wilczkowicích (tehdy území polského Ruska). Její otec byl pravý arabský hřebec Mandarin, matka anglická plnokrevná klisna Nora. Kaštanově hnědá klisna vysoká 156 cm, tedy spíš malá, vyhrála už roku 1887, taktéž pod Hallerem, soutěž Campagne-Reiter Gessalschaft (předchůdce drezurních soutěží) a získala čestnou cenu císaře. M. Haller popsal Fatmu následovně:

"... byla bezchybně vyvážená, hřbet měla velmi korektní, nohy, i přes velké výkony, zachovalé, kopyta bezchybné, chod mimořádně lehký, pružný, v prodlouženém klusu přímo vynikající. Temperament měla velmi živý, byla chodivá, přitom neuvěřitelně dobrácká a důvěřivá. Co se týče nedostatků - krom příliš jemné tlamy měla nálevky na předních spěnkových kloubech, ty ale časem úplně zmizely a mírný oboustranný kohoutí krok - na ten trpěla již jako pětiletá."

Druhý den po vyčerpávající jízdě ukázala Fatma svou jedinečnou kondici komisi Berlínského výboru pro distanční jízdy na hlubokém pískovém podkladě vojenské jízdárny: "... svůj mimořádně pružný a prostorný klus s pěkným a korektním kmihem mohla předvést jen díky tomu, že byla úplně svěží a nepoškozená."

Mezi všemi předvedenými koňmi prokázala Farma svou výkonnost i objektivně nejzřetelněji a přiznali jí Cenu za kondici. Klisnu odvezli zpátky do Vídně vlakem 12. října. Kpt. Haller byl pevně rozhodnut kobylu neprodat, ale najít pro ni zaopatření, které by si za svůj výkon zasloužila.

"... podařilo se mi - díky vedoucímu oddělení chovu koní na C. K. ministerstvu zemědělství jeho excelenci polnímu maršálovi-poručíkovi grófovi Graevenitzovi - vyměnit Fatimu za klisnu radoveckého chovu a odevzdat ji ministerstvu zemědělství. Fatma byla roku 1893 připuštěna americkým klusákem Vídeňského klusáckého spolku a jako březí včleněna do hřebčína Piber, jako plemenná klisna, kde, i kdyby se ukázalo, že je z nějakého důvodu pro chov nepoužitelná, měla být zaopatřena až do své přirozené smrti."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář