Jdi na obsah Jdi na menu
 


Flying Childers

12. 4. 2007

ObrazekPříběh:

Leonard Childers žil a choval koně v sídle zvaném Carr House nedaleko Doncasteru. Patřil k chovatelům, kteří se zhlédli v Darley Arabianovi, a proto k němu v roce 1714 poslal svou nejlepší klisnu Betty Leeds. Hřebeček narozený z tohoto spojení o rok později se měl stát prvým ze zázračných šampiónů dostihových dějin.

Mladého koně koupil vévoda z Devonshiru. Osobu vlastní i chovatelovu uctil hřebcovým pojmenováním na Devonshire Childers. Kůň však ukázal takové schopnosti, že zakrátko získal nové jméno, pod kterým navěky proslul: Flying (létající) Childers.

Podle tehdejších zvyklostí vstoupil Flying Childers na dostihovou scénu až jako šestiletý. V dubnu 1721 porazil v matchi na čtyři míle Speedwella vévody z Boltonu. Poté vyhrál ještě několik matchů s předními soupeři a na jaře 1722, již jako kůň nemalé reputace, nastoupil proti uznávanému šampiónovi jménem Fox. Soupeř se již pyšnil řadou triumfů ve významných dostizích, ziskem několika královských trofejí a vítězstvím v matchi o neobyčejně vysokou částku dvou tisíc guineí. Flying Childers Foxovi poskytl výhodu šesti kilogramů, ale mohl mu poskytnout i pětkrát víc. Doslova si s ním pohrál a v cíli měl na něj náskok čtyř set metrů.

Přesné záznamy o kariéře Flying Childerse postrádáme, nevíme, za jakých podmínek běhal a kolik vyhrál dostihů. S jistotou však víme, že nebyl nikdy poražen, ba ani přinucen bojovat. Jeho dostihová krariéra skončila prostě proto, že se nenašel majitel ochotný poslat koně do předem ztraceného zápasu. Flying Childers vyrazil dostihovému světu dech. Byla vyslovena domněnka, že jemu podobný kůň se již nikdy nemůže narodit. Někteří současníci údajně měřili jeho časy na míli, dvě míle, pět mil. Došli k pozoruhodným závěrům. Jeden z nich přísahal, že Childers uběhl míli za rovnou minutu.

Kdybychom výsledky onoho gentlemana přijali, mohl by Flying Childers poskytnout dnešním předním mílařům šestisetmetrový náskok a ještě by je porazil: anglický plnokrevník by od jeho dob smutně zdegeneroval. Opak je nepochybně pravdou, a proto zmíněná záležitost dokazuje spíš nábožnost obdivu tehdejších turfmanů ke koni, který jako kometa zastínil nejen ostatní objekty dostihové oblohy, ale často i kritičnost jejích pozorovatelů.

Po skončení dostihové kariéry odešel Flying Childers do chovu, kde se výrazně uplatnil. Jeho krev se prostřednictvím syna Snipa a vnuka Snapa objevila v žilách dlouhé řady klasických vítězů včetně Sir Peter Teazla, Saltrama, Whiskera, Phantoma a zejména Whalebona, vesměs plemeníků zásadního významu.

Dlouhodobě přežívající paternitní linii Flying Childers nezaložil. V tomto směru uspěl jeho pravý bratr Bartlett´s Childers, prodaný chovatelem Childersem panu Bartlettovi s Yorkshiru. Hřebec se v tréninku ukazoval velmi dobře, ale naneštěstí se u něj brzy začalo objevovat krvácení z nozder. Tento vážný nedostatek mu zabránil v zahájení vlastní dostihové kariéry. Přesto dostal příležitost v chovu a postupně si získal pověst předního plemeníka. Kromě jiných dal hřebce Squirita, děda neporazitelného Eclipse. Díky jeho větvi si linie Darley Arabiana zajistila zprvu přežití a později i dominaci.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář