Jdi na obsah Jdi na menu
 


Greyhound

12. 4. 2007

ObrazekPříběh:

Greyhound, výtečný šedák plemene americký klusák, spatřil světlo světa roku 1932 v Kentucky. Ovšem jeho životní příběh patří do sorty těch, kterým už od narození byla přiřknuta role outsidera. Vzpomeňme třeba Hyperiona, Pretty Polly nebo i Phar Lapa. Těm všem se nevěřilo, a co nakonec dokázali!

Když byly Greyhoundovi 2 roky, žádný z potenciálních kupců by nebyl vsadil ani zlámanou grešli na to, že z něj vyroste alespoň průměrný klusák, natož pak ten nejlepší ze všech. Byl totiž na svůj věk dost velký a působil neohrabaným dojmem. A tak byl prodán na aukci za pouhých 800 dolarů. Nikdo nedal na jeho skvělý původ. Otcem totiž byl proslavený hřebec Guy Abbey.

Všichni se zmýlili - Greyhound, jak dospíval, ukazoval neobvyklé schopnosti. Měl velice dlouhý krok, neuvěřitelnou rychlost a kurážnou povahu, tedy vše, co špičkový klusák potřebuje. Byl navíc lehce ovladatelný, vnímavý k pokynům jezdce v sulce a dokázal klusat rychlostí přes 40 kilometrů v hodině. Jeho stylem bylo jít v dostihu ihned do čela a zůstat tam až do cíle. A nebylo nikoho, kdo by mu v tom snad dokázal zabránit. Tento neuvěřitelný kůň vydržel závodit až do roku 1940, tedy do svých sedmi let. Za ten čas dokázal překonat spoustu rekordů, některé z nich nebyly překonány dosud... Zní to skoro neuvěřitelně, když vezmeme v potaz povrchovou úpravu tratě v té době, stejně tak jako typ sulky, využívaný ve čtyřicátých letech.

Greyhound byl noční můrou všech soupeřů, sázkařů i bookmakerů, protože kde startoval on, bylo téměř vždy už předem rozhodnuto o vítězi. Aby ne, když startoval v 78 klusáckých dostizích, z kterých plných 71 vyhrál, 5x doběhl jako druhý, jednou čtvrtý a jednou pátý. Z toho vyplývá, že nikdy nebyl horší než pátý! Největšího úspěchu zaznamenal jako šestiletý v roce 1938 v dostihu Červená míle na Lexingtonské závodní dráze. Tehdy se stal svým rekordem 1:55,25 min : 1:11,63 min držitelem absolutního světového rekordu pro klusácké koně. Tento rekord byl nepřekonán plných 31 let! Druhý rekord získal ve dvouspřežní jízdě s klisnou Rosalind časem 1:58,25 min.

Po svém odchodu do důchodu v roce 1940 se stal Greyhound "exhibičním" koněm. Jeho majitel, Col. Baker, také povoloval návštěvníkům na Baker Farm, aby se na Greyhounda chodili dívat. Kůň zůstal v dobré kondici až do února roku 1965, kdy ve věku 33 let zemřel stářím. Byl pochován na koňském hřbitově na Baker Farm.

Greyhound je patrně největším klusákem v historii tohoto sportu...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Staj?

(Evička :-*, 9. 5. 2008 10:00)

Jakou má stáj Greyhound? Je to důležitý