Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hyperion

12. 4. 2007

Příběh:

Hyperion běhal v době, kdy zlaté časy jazzu a všeobecné prosperity dvacátých let vystřídala chmurná doba hluboké hospodářské krize. V této nelehké situaci by se dalo předpokládat, že lidé budou mít vážnější starosti, než věnovat pozornost dostihům.

Lidé však potřebovali něco, k čemu by se mohli upnout, co by jim dávalo novou sílu a víru v lepší budoucnost. Tím "něčím" se stal ryzý kůň lorda z Derby, Hyperion, který přes svůj drobný vzrůst dokázal vítězit na urostlými soupeři. Malému hřebci s velkým, bojovným srdcem pak nadšeně aplaudovaly celé britské ostrovy...

Když se Hyperion narodil, ozvaly se ve stáji hlasy, že tak malý kůň se k běhání dostihů nikdy nedostane. Dokonce se našli i tací, kteří doporučovali Hyperiona raději utratit... Tehdy si někdo vzpomněl, že podobné debaty provázely zrod jeho matky Selene, která však později vyhrála 16 dostihů a v chovu dala mimořádné hřebce Sickla, Paramonda a Hunter´s Moona. První dva se stali šampióny plemeníků v USA, třetí v Argentině. Trenér Lambton však tyto debaty rázně uzavřel: "Opravdu nevím proč, ale hřebeček dává tušit zvláštní schopnosti."

Ovšem když Hyperion přešel do tréninku, pohyboval se tak líně, že kromě svého sedmdesátiletého trenéra nedokázal předběhnout vůbec nikoho. Proto všichni ze stáje užasli, když se na závodišti proměnil v úplně jiného koně - bystrého, dychtivého, který toužil vítězit. V prvním životním dostihu předčil všechna očekávání a doběhl těsně čtvrtý. V následujícím dostihu však již byl králem. Dvaadvaceti soupeřům utekl s naprostou lehkostí a v sezóně vyhrál ještě dva dostihy včetně prestižního Dewhurst Stakes.

Za tok v Two Thousand Guineas nemohl svou pověst favorita posílit. Přicházel do formy pomalu, a proto zkušený Lambton rozhodl první klasický dostih vynechat. V derby se Hyperion předvedl ve vrcholné formě, v tattenhamském rohu převzal vedení a majestátně odběhl poli třiadvaceti soupeřů. Po zisku modré stuhy vyhrál i v Ascotu a své vítězné tažení korunoval triumfem v St. Leger.

Dlouhotrvající nemoc připravila Lambtona koncem roku o pozici trenéra stáje lorda z Derby. Nový trenér ho nedokázal plně nahradit. Hyperionovo často podivné chování nedokázal usměrnit a oblíbený ryzák se na dráze jako čtyřletý příliš neprosadil. V chovu si vše naštěstí vynahradil. Stal se šestinásobným šampiónem plemeníků a lepším výsledkem se mohli pochlubit pouze "nesmrtelní" St Simon, Stockwell a Hermit, žijící však v dobách podstatně menší konkurence.

Mezi Hyperionovými potomky vynikla především klisna Sun Chariot, srovnávaná s Pretty Polly a se Sceptre. Hyperion se občas choval podivně, jeho nejlepší dcera však vždy přímo nevyzpytatelně. Nikdo proto nedokázal odhadnout, jak dobrá ve skutečnosti byla. Přesto prohrála jen jednou a dokázala získat nejen One Tousand Guineas, ale i Oaks po neuvěřitelné ztrátě 150 metrů na startu! Derby 1942 se nezúčastnila, ale jeho vítěze ponížila v St. Leger, který vyhrála s drtivou převahou.

Sun Chariot přivedla na svět sedm hříbat, Hyperionovi synové stovky - otcovu slávu rozšířili do všech světadílů. Jejich prostřednictvím se Hyperion stal nejdůležitějším britským plemeníkem 20. století. V Anglii vynikli Aurcole, Hornbeam a Owen Tudor, v USA Khaled, Heliopolis a Alibnai, v Argentině, v Austrálii, na Novém Zélandu a v Jihoafrické Republice Aristophanes, Gulf Stream, Ruthless, Helio, Selim Hassan a Deimos.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář