Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lexington

12. 4. 2007

Příběh:

V první polovině 19. století si mezi kentuckými turfmany vydobyl nemalý věhlas dr. Elisha Warfield, zakladatel lexingtonského Jockey Clubu, autorita na dostihová pravidla a rodokmeny a přední chovatel. Tetno lékař dominoval kentuckému turfu několik desítek let, přesto by jeho zásluhy pravděpodobně pokryl nemilosrdný prach archívů, nebýt nejobdivovanějšího koně amerického chovu 19. století. Tímto koněm byl Lexington, vlajková loď chovatelské flotily mířící do dob světové slávy amerického plnokrevného chovu.

Lexington se narodil jako syn Bostonův a Alice Carneal. Oba rodiče zaznamenali na dráze výrazné úspěchy, rodokmen obou směřoval k nejlepšímu Diomedovu synovi Sir Archymu. Lexington, který spatřil světlo světa 17. března 1850, slyšel první tři roky svého života na jméno Darley; dr. Warfield tvrdil, že neobyčejně připomíná Sartoriův portrét Darley Arabiana. Hřebec debutoval v Lexingtonu, kde jako tříletý vyhrál dva starty. Druhé z těchto vítězství nadchlo náhodně přítomného majitele neworleanského závodiště Richarda Ten Broecka, který ho okamžitě koupil, přejmenoval a poslal do Louisiany k utkání s jižními šampióny.

Ještě v prosinci roku 1853 se Lexington utkal s přední klisnou Sally Waters v matchi o 8000 dolarů. Klisna nastoupila na start jako horká favoritka, hřebec jí však dostih zcela znechutil. V prvém rozběhu ji vyčerpal natolik, že ji v druhém mohl porazit o délku distance, aniž musel skutečně cválat.

Novináři si pospíšili uvítat novou hvězdu oslavnými články, jeden autor nazval styl hřebcova běhu "poezií v pohybu". V následujícím roce narazil Lexington hned při debutu na tři šampióny největšího kalibru - mississippského Lecomta, alabamského Highlandera a louisianského Arrowa - v dosihu s přihláškami v bohatýrské výši pěti tisíc dolarů. První rozběh vyhrál o tři délky, druhý o délku, oba zadrženě a v takovém stylu, že novinářům připomínal "lokomotivu v přestrojení". Pozorovatelé nadšení jeho během v lepkavém bahně nemohli vědět, že ho silně rozbolela kopyta. Ten Broeck si toho všiml, přesto se však rozhodl poslat Lexingtona na start již o čtyři dny později. Pomohl tak svému koni připravit jedinou životní porážku.

Navzdory bolestem se Lexington srdnatě držel a podlehl vítěznému Lecomtovi jen vinou omylu svého jezdce, který si popletl počet uběhnutých kol a zadržel ho po třech mílích místo po čtyřech. Lexington přesto dokázal ztrátu dohnat a prohrál až po tuhém boji. Lecomte zaběhl tehdy téměř neuvěřitelný čas 7:26 min!

Navzdory porážce Ten Broeck prohlásil, že Lexington je nejen lepší než Lecomte, ale rovněž schopný překonat i jeho senzaci budící čas. Dal tak vzniknout živé diskusi, která mu nakonec přinesla nabídku sázky o 10 000 dolarů, že jeho hřebec rekordní čas nezlepší. Ten Broeck nabídku přijal a příští rok poslal Lexingtona do dostihu takříkajíc proti času. Na tvrdé dráze hřebec ztratil levou přední podkovu, ohnul pravou přední a uvolnil levou zadní. Přesto časem 7:19 min. Lecomtův rekord vymazal.

O tři týdny později nastoupil Lexington prot Lecomtovi přímo a uštědřil mu zdrcující porážku. Ten Broeck se okamžitě rozhodl přepravit hřebce do Anglie, naneštěstí se však právě tehdy zjistilo, že Lexington stejně jako jeho otec Boston a prabába Castianira ztrácí zrak. Ten Broeck se musel ambiciózních plánů na další dostihové triumfy vzdát a zařadit svého šampiona do chovu.

Lexingtona sice Ten Broeck nechal v Americe, do Anglie se však vypravil s dalšími koňmi. Za mořem se setkal s krajanem Robertem Aitchesonem Alexandrem, který cestoval Evropou a pilně studoval pokrokové metody v zemědělství a chovatelství, přičemž mu však dění ve vlasti a Lexingtonův věhlas neunikly. Když mu náhoda přivedla do cesty hřebcova majitele, rozhodl se slavného koně koupit. Ten Broeck se s Lexingtonem rozloučit nechtěl, Alexander však jeho odpor zlomil nabídkou rekordní ceny 15 000 dolarů.

Alexandrův kentucký hřebčín Woodbrun byl v té době největší chovatelskou farmou světa. Lexington, nyní již zcela slepý, se stal vladařem tohoto království, obdivovaného celou Amerikou. Titul šampióna plemeníků získal poprvé v roce 1861, držel ho pak po zbývajících třináct let života a dokonce i dva roky po smrti. Šestnáct obdobných titulů nezískal žádný plemeník před ním a ani po něm, a s největší pravděpodobností zůstane Lexingtonův rekord rekordem navždy.

Synové a dcery "slepého hrdiny s Woodburnu" zcela dominovali americké dostihové scéně. Vynikli zejména tři hřebci z jeho prvního ročníku: Asteroid, Norfolk a Kentucky.

Asteroid nikdy neprohrál a i velmi střízliví pozorovatelé ho pokládali za neporazitelného. Kentucky prohrál pouze jednou: v zahajovacím ročníku Jersey Derby s Norfolkem. Norfolk zůstal neporažený, navíc přinesl svému chovateli nemálo diskutované zadostiučinění. Alexander ho prodal jako tříletka za patnáct tisíc a jeden dolar, usvědčil tak z omylu všechny, kteří kdysi věštili, že žádný z Lexingtonových synů nedosáhne ceny zaplacené za Lexingtona.

Asteroid, Norfolk a Kentucky, stejně jako spousta dalších výborných Lexingtonových potomků, se narodili z dcer hřebce Glencoea (Sultan - Trampoline), vítěze Two Tousand Guineas dovezeného do Tennessee v roce 1836.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář