Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lionel

12. 4. 2007

Příběh:

Předválečného roku 1938 byla připuštěna klisna Lisi, dcera výtečné Lissy. Ze spojení Lisi - West Nor West se 3. dubna 1939 narodil ryzáček s bílou lysinou, Lionel. Narodil se však jako pohrobek, protože jeho otec West Nor West byl zuřivý a při jednom ze svých "záchvatů" zabil ošetřovatele a byl utracen. Naplnila se pověra, která říká, že nejlepší plemeníkův syn se narodi až po jeho smrti...

Lionel putoval za 70 000 Kč do stáje Jana, jejímž majitelem byl Bohumil Nerad. Nejprve hřebeček trénoval pod vedením Richarda Richtera, ovšem brzy převzal trénink Leslie Lomax.

Už jako dvouletý byl Lionel skvělý a tříletou sezonu roku 1942 zahájil vítězstvím ve Velké jarní ceně. Pak přišla nucená červnová přestávka, proto Lionel putoval na Velkou cenu Rakouska (derby) a mnichovskou Hnědou stuhu. V obou dostizích zůstal poražen. Důvod? Hřebec se těžko adaptoval na cizí prostředí a cestování a konkurence byla přece jen příliš silná. Nicméně toto byla jediná kaňka na kariéře Lionela. 2. srpna vyhrál Modrou stuhu Českomoravskou bez jakékoliv námahy o 3 délky v čase 2,35,6. Na podzim se několikrát umístil a zvítězil v Ceně ředitelství (dnešní Cena prezidenta se tehdy běžela na 2800 metrů). Cenu ředitelství ryzák vyhrál celkem 4x.

Rok 1943 byl pro 4-letého Lionela ve znamení úspěchů. Vyhrál co se dalo, ale nečekaně podlehl v Ceně pražských sázkových kanceláří.

Rok 1944 - další série vítězství. Jen ve Velké červnové ceně podlehl čtyřletému Danilovi. To přimělo majitele Nerada změnit trenéra. Stal se jím Vincent Jelínek. V sedle Lionela se objevil Havelka a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat.

Jako šestiletý začal Lionel běhat až v polovině sezony a vyhrál čtyři z pěti startů, mezi tím i čtvrté vítězství v Ceně ředitelství.

Během pětileté kariéry startoval celkem 36x, z toho 25x zvítězil, 5x byl druhý, 3x třetí, 2x čtvrtý a 1x pátý. Celkem vyhrál 1 393 600 protektorátních korun a po válce 360 000 Kč, což byl 25 násobek sumy, za kterou byl jako roček zakoupen.

Jelikož byl Lionel charakterově problematický, což zdědil po svém otci, nebyl v chovu plně využit. Přesto dal čtyři klasické vítěze (tři klisny a hřebce Liona, vítěze Velké jarní ceny a St. Leger 1951, který v derby skončil třetí za dvěma Poláky...). V chovu se objevilo i devět jeho dcer - Lydie dala derby-vítěze 1962 Lyona.

Lionel, výborný dostihový kůň vyhrávající s neuvěřitelnou lehkostí uhynul v ledu roku 1953...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář