Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petite Etoile

13. 4. 2007

Příběh:

Lester Piggott o ní řekl: "Když dostane příležitost, uteče všem. Byla to dobrá klisna." Dobrá Petite Etoile opravdu byla. Jak moc, to se Vám nyní pokusím přiblížit...

Petite Etoile se narodila roku 1956. Byla majetkem prince Alyho Khana, v tréninku stájí Noela Murlesse. Její jméno je však především spjato s žokejským esem - Lesterem Piggottem.

Ten do dvouleté šedé kobylky příliš nadějí nevkládal. Zvítězil s ní pouze ve dvou méně důležitých dostizích pro dvouleté Dvakrát prohráli. Petite Etoile se v té době příliš slibně netvářila.

Jako tříletá vyhrála nejprve ve Free Handicapu v Newmarketu, kde jel Piggott jiného koně. Výkon kobylky mohl posoudit jen na dálku a stejně stále nejevil nadšení. V One Thousand Guineas běžely ze stáje Noela Murlesse hned tři klisny - Collyria, Rose of Medina a Petite Etoile. Piggott si ale vybral Collyrii, protože se mu s ní doma při galopech pracovalo nejlíp. A vybral si špatně, protože v One Thousand Guineas zvítězila Petite Etoile s Dougem Smithem. Všichni byli v úžasu, včetně Piggota i majitele klisny, prince Alyho Khana. Za pět týdnů v Oaks už Piggott neváhal a vybral si Petite Etoile. Zvítězili hladce o tři délky před favoritkou Cantelo, která téhož roku zvítězila v St Leger. Třetí doběhla Rose of Medina a čtvrtá Collyria. Od té doby se stali Petite Etoile s Piggottem nerozlučnou dvojicí.

Do konce sezony zvítězili ještě v Sussex Stakes, Yorkshire Oaks a Champion Stakes v Newmarketu. Champion Stakes byl dramatický dostih. Běželi jenom tři koně. V okamžiku, kdy se Lester chystal k finiši a chtěl projet mezi Byrclayem a francouzským koněm Javelotem, zahlédl to Barclayeův jezdec a přiblížil se k Javelotovi tak, aby Lester nemohl projet. Ten měl na vybranou. Buď pojede zvenku od obou koní, anebo proklouzne úzkou skulinkou u bariéry. Rozhodl se pro mezeru u bariéry. Petite Etoile prolítla skulinkou jako šedivý šíp a zvítězila o půl délky. Byl to riskantní podnik, ale vyplatil se.

V zimě kobylka odpočívala a vrátila se na dráhu začátkem sezony 1960 jako čtyřletá. Poprvé běžela v květnu v Kemptonu a zvítězila. V červnu si vybojovala vítězství v Coronation Cupu v Epsomu. Tehdy se princ Aly Khan radoval z úspěchu šedivé kobylky naposledy, protože o dva týdny později zahynul při dopravní nehodě. Kobylka byla následně přihlášena, již pod jménem nového majitele, Agy Khana Karima (syna Alyho Khana), do King George and Queen Elizabeth Stakes v Ascotu. Všichni předpokládali, že klisna je neporazitelná, ale ona porazitelná byla. Měla kašel, byla zesláblá a ve velkém poli na těžké půdě se nedokázala dostat včas do čela. Přišla jako druhá půl délky za Aggresorem.

Trenér pak doprál kobylce delší odpočinek, a tak se šedá myška objevila na dráze až v dubnu roku 1961 jako pětiletá. Tvrdě bojovala v Sandownu, aby přemohla jen průměrné soupeře. Ale v červnu opět hladce zvítězila v Coronation Cupu v Epsomu. Dva týdny na to si došla pro vítězství v Královském Ascotu. V dostihu na počest svého bývalého majitele, v Aly Khan International Memorial Cup, neměla štěstí. Porazil ji překvapivě High Hat, kůň Winstona Churchilla. Kobylka nedokázala vyvinout dostatečnou rychlost ve finiši.

Petite Etoile zvítězila skoro ve všech dostizích o délku i o míň. Patřila mezi koně, kteří dokážou vyvinout maximální rychlost až v samém závěru dostihu a neběží rádi dlouho v čele. Po Memoriálu Alyho Khana klisna ještě jednou zvítězila, ale pak v Queen Elizabeth II Stakes v Ascotu už to prostě nešlo. Vláda jedné z největších klisen historie skončila...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

Portrét