Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pilot

13. 4. 2007

Příběh:

Líbivý vestfálský hřebec Pilot byl kvůli svému problematickému charakteru chovateli uznán teprve tehdy, když jeho potomstvo začalo překvapivě vítězit ve sportu.

Syn by měl dle možností dědictví otce zmnožovat. Bohužel se přání a skutečnost vždy nekryjí. Také v chovu koní je tato skutečnost běžnou praxí. V případě hřebce Pilatus, narozeného v roce 1965, se staly naděje realitou. Při jeho narození sice ještě nikdo netušil, že se stane zakladatelem westfálské hřebčí linie, přesto již tehdy na sebe upoutal pozornost. Jestliže ostatní hřebci dali v průměru tři syny do plemenitby, sám Pilatus jich dal jedenáct. Mezi nimi se nacházejí i takoví velikáni jako jako vysoce v kursu stojící Polydor a Pilot, který se stal světoznámým otcem skokových koní. Díku jemu se Pilatus dostal do povědomí široké chovatelské veřejnosti. Jako otec obzvláště talentovaných mladých koní je Pilot jmenován stejně často jako Landgraf, Grannus a Cor de la Bryere. Delší dobu je také členem tzv. "klubu milionářů", jeho potomstvo se výší vyhraných dotací v hodnotě 3 541 431 DM řadí na třetí místo ve statistice z konce roku 1996. Dal mimo jiné 78 hřebců, vybraných do plemenitby.

Tento kaštanový hnědák se čtyřma bílýma ponožkama a širokou lysinou byl odchován Christou Geldbach z Marlu. Datem narození je 4. březen 1974, místem narození byla Waterscheiderská veterinární klinika doktora Petra Cronau. Když byl tento noblesní a sebevědomý hřebeček spolu s matkou Gratia předveden při zápisu klisen do plemenné knihy, byli jím členové komise tak uchváceni, že se tenco mladý hřebeček vracel domů s prémií pro nadějné mladé koně. O tohoto mladého hřebečka, který se tenkrát jmenoval Pierino, se začal zajímat Kuniber Münch, majitel Pilatuse. Již tenkrát byl Pilot, co se týče charakteru a temperamentu, velmi problematický, měl-li svůj den, téměř "lezl po stěnách". Ale jak je známo, každá osobnost má své mouchy.

28. října 1976 byl Pilot po výkonnostních zkouškách v Münsteru oceněn titulem vícevítěze za vítězem - pravnukem Radetzkeho Ricardem, a byla mu přidělena licence plemeníka.

Dostal přidělen box v zemském hřebčíně Warendorf. V únoru 1977 byl umístěn na stanici Sande v blízkosti města Paderborn Posten. Chovatelé nebyli tímto 167 cm velkým hřebcem příliš nadšeni, protože jeho zlý charakter jim byl znám. Vypadal ale velice dobře, jeho výborná krční partie a vynikající hřbet na sebe upoutávaly takovou pozornost, že i jeho užší postoj zadních končetin byl vzhledem k jeho ostatním kvalitám posuzován mírněji. Také jeho původ, i když nepatřil k žádné významné hřebčí linii, byl záviděníhodný. Ze strany otce je přes Pilatuse a Perseuse potomkem plnokrevníka Pluchino, vítěze Ascot Stakes, který se vedle hřebce Sinus xx řadí mezi nejlepší zušlechťovatele. Dále narazíme na takové velikány jako Ramzes AA, Oxyd a Duellant. Pilotova matka Gratia je dcerou významného celleského plemeníka Graphit a tím i vnučkou hřebce Grande. V jejím původu lze také najít legendárního trakénského Pythagorase a jeho syna Keitha.

Majitelé klisen ale přesto Pilota příliš nevyužívali, i když jeho první ročník hříbat byl posuzován jako nadprůměrný, měl v parkúrech problémy s časem a to působilo jako negativní propaganda. Zkrátka a dobře, chovatelé se ho chtěli zbavit. Jen díky warendorfskému stájmistrovi Dr. Gerdovi Lehmannovi si Pilot udržel své místo. Jak už to ale v takových případech bývá, teprve až díky svému potomstvu a jeho úspěchům ve sportu se hřebec prosadil. Teprve nyní zmizely negativní názory a Pilot se stal přes noc hvězdou. Z jeho potomstva je třeba jmenovat především Bugatti Pedro a Priamose, členy vítězného olympijského družstva z roku 1988 a z mistrovství světa 1994. Dále sem patří Prinz-Regent, Parodie a Patent, svým temperamentem otci velmi podobný, ale velmi výkonný a úspěšný Panok Pirol, Everest Showtime a Hermanns Poker.

V Sande zůstal Pilot 12 let. Od roku 1989 působil krátce jako dárce čerstvého spermatu na připouštěcí stanici ve Warendorfu. V této době se u něj začaly projevovat problémy se hřbetem a zadními končetinami. Jak vznikly, již není možné dokázat, provděpodobně to byly následky pádu nebo zranění v boxu. Jeho pohyblivost byla však značně omezena a pohyb mu způsoboval silné bolesti. Proto musel být 2. února 1991 utracen - kvůli "trvalým následkům poškození kyčelního kloubu". V posledních letech, která strávil ve Warendorfu, bylo od Pilota získáno prvotřídní sperma, jehož část je ještě dnes využívána. Tímto způsobem se ještě za Pilotova života narodili dva plemeníci, kürováni v Bavorsku, mimo jiné Polling. V roce 1998 byli dva Pilotovi potomci účastníky vestfálské aukce hříbat

Pilot není považován jen za otce 78 synů, zařazených do plemenitby, ale je také otcem 78 elitních klisen, zapsaných ve státní plemenné knize. Chovná hodnota Pilota je tedy obrovská a výkonnost jeho potomstva, stejně jako původ, je odborníky vysoce ceněna. Se svými 68 syny, dosud zařazenými do plemenitby, by mohlo jednoho dne dojít k tomu, že se Pilotova linie stane nejslavnější a nejdůležitější westfálskou liníí vůbec.

Pilotovo potomstvo:

Pinocchio

Prvním významným plemeníkem po Pilotovi je Pinocchio, narozený v roce 1982 z matky po Adlerorden. Ve výkonnostních zkouškách hřebců (HLP) obsadil páté místo. V současné době má v chovu zařazených deset synů a jeho potomci vydělali přes 825 tisíc marek. V roce 1992 měl v německé ročence neuvěřitelný skokový chovatelský index - 154 body. Pinocchia nejvíce proslavil jeho syn Prosario (matka po Pakt), který se stal zemským plemeníkem díky sportovním výsledkům. S H.-W. Johannsmannem se stal vítězem Velké ceny Odenburgu, byl druhý v nejvíce dotovaném halovém parkuru Německa - Preussag Championatu v Hannoveru, získal mnoho mezinárodních vítězství a vyhrané dotace vyšplhaly na 145 tisíc DM. Körován byl již i jeho pravý bratr, v současné době pětiletý.

Power

O tři roky mladší zemský plemeník v Celle, Power, z matky Perlit, se v HLP umístil jako třetí se 133 body ve skokovém indexu. Má pět körovaných synů, z nichž Prestige se umístil v HLP jako druhý a Palegro vydělal ve sportu 16 tisíc marek. Powerovi potomci mají na kontě 260 tisíc DM.

Piquet

Obdobnou částku vydělali potomci i jeho vrstevníkovi Piquetovi, z matky Direx. Tato částka je 204 tisíc marek.

Pageno

Oba polobratry překonal Pageno, z matky Aar, s částkou vyšší než 400 tisíc DM. Pagenův syn Pur je velmi nadějným koněm Ulfa Plate a zvítězil již i v mezinárodním T parkuru. Také T vítěz Picollo 189 je Pagenovým synem, stejně jako mezinárodní skokan Pinocio 9.

Phantom

Pilotův ročník 1985 byl velmi silný, narodilo se mnoho výborných plemeníků. Phantom z Adlerorden byl druhý v HLP s překvapivě vysokým drezúrním indexem (138 bodů) a ve sportu získal 96 tisíc marek. Dal mnoho vítězů T parkurů, v současné době například známého Pompidu, Petite Jolie 2, Pretty Woman 82 nebo Phantomu. Jeho potomci vydělali 422 tisíc DM.

A mnoho dalších výtečných koní...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář